Early test fights for the space shuttle used a \"glider (mass of 960 kg includin
ID: 1600537 • Letter: E
Question
Early test fights for the space shuttle used a "glider (mass of 960 kg including pilot). After a horizontal launch at 490 km/h at a height of 3000 m, the glider eventually landed at a speed of 200 km/h What would its landing speed have been in the absence of air resistance? Express your answer using two significant figures. What was the average force of air resistance exerted on it if it came in at a constant glide angle of 13 to the Earth's surface? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
vi = 490 km/h = 490*5/18 = 136.1 m/s
vf = 200 km/h = 200*5/18 = 55.6 m/s
B) displcament of glider, d = h/sin(13)
= 3000/sin(13)
= 13336 m
workdone by air force = change in kinetic energy
F*d*cos(180) = (1/2)*m*(vf^2 - vi^2)
F = (1/2)*m*(vi^2 - vf^2)/d
= (1/2)*960*(136.1^2 - 55.6^2)/13336
= 555.4 N <<<<<<<<<--------------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.