A very long, straight wire carries a current of 28 A in the +k direction. An ele
ID: 1600828 • Letter: A
Question
A very long, straight wire carries a current of 28 A in the +k direction. An electron 1.6 cm from the center of the wire in the i direction is moving with a speed of 5.2 times 10^6 m/s. Find the force on the electron when it moves in the following directions. directly away from the wire N i You currently have 8 submissions for this question. Only 15 submission are allowed. You can make 7 more submissions for this question. N J You currently have 7 submissions for this question. Only 15 submission are allowed. You can make 8 more submissions for this question. N k You currently have 6 submissions for this question. Only 15 submission are allowed. You can make 9 more submissions for this question.Explanation / Answer
B = uo*I/2pir
r = 1.6 cm = 1.6 x 10^-2 m
I = 28 A
B = 3.5 x 10^-4
F = qvB sintheta
since v and B is perpendicular so theta = 90
sin 90 =1
F = qvB
F = -2.912 x 10^-16 N
by right hand rule direction in j but here electron is negatively charge , direction in -j direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.