A 400-kg piano slides 3.6 m down a 23 incline and is kept from accelerating by a
ID: 1600881 • Letter: A
Question
A 400-kg piano slides 3.6 m down a 23 incline and is kept from accelerating by a man who is pushing back on it parallel to the incline.(Figure 1)
Part A
Determine the force exerted by the man.
Express your answer using two significant figures.
Part B
Determine the work done by the man on the piano.
Express your answer using two significant figures.
Part C
Determine the work done by the force of gravity.
Express your answer using two significant figures.
Part D
Determine the net work done on the piano. Ignore friction.
Express your answer using two significant figures.
Part C
Determine the work done by the force of gravity.
Express your answer using two significant figures.
Part D
Determine the net work done on the piano. Ignore friction.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Here ,
part A)
force exerted by the man = m * g * sin(theta)
force exerted by the man = 400 * 9.8 * sin(23)
force exerted by the man = 1531.67 N
part B)
work done on piano by the man = force * distance
work done on piano by the man = -1531.67 * 3.6
work done on piano by the man = -5513.99 J
part C)
work done by the force of gravity = - work done by man
work done by the force of gravity = 5513.99 J
part d)
net work done on the piano = change in kinetic energy
net work done on the piano = 0 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.