Two long, parallel conductors, separated by 14.0 cm, carry currents in the same
ID: 1600910 • Letter: T
Question
Two long, parallel conductors, separated by 14.0 cm, carry currents in the same direction. The first wire carries a current I_1 = 2.00 A, and the second carries I_2 = 8.00 A. (See figure below. Assume the conductors lie in the plane of the page.) What is the magnetic field created by 2_1 at the location of I_2? magnitude T Direction What is the force per unit length exerted by I_1 on I_2? magnitude N/m direction What is the magnetic field created by I_2 at the location of I_1? magnitude T Direction What is the force per length exerted by I_2 on I_1? magnitude N/m directionExplanation / Answer
Given
two wires are of carrying current i1 = 2 A, i2 = 8 A are
separated by r = 0.14 m
we know that the magnetic field at a distance r from a current carrying wire is
B = (mue0*i/2pi*r)
a) magnetic field at i2 due to i1 is
B1 = (mue0*i1/2pi*r) = (4pi*10^-7*2/(2pi*0.14)) T
= 2.857143*10^-6 T
direction is into the plane
b) magnetic force per unit length exerted by i1 on i2 is
F = BiL sin theta here theta is 90
F12/l = (mue0*i1*i2/2pi*r)
= (4pi*10^-7*2*8/(2pi*0.14)) N/m
= 2.2857142857143*10^-5 N/m
= 22.857143*10^-6 N/m
the force is downward (by right hand rule)
c) magnetic field at i1 due to i2 is
B1 = (mue0*i2/2pi*r) = (4pi*10^-7*8/(2pi*0.14)) T
= 11.42857143*10^-6 T
direction is into the plane
d) magnetic force per unit length exerted by i1 on i2 is
F = BiL sin theta here theta is 90
F12/l = (mue0*i1*i2/2pi*r)
= (4pi*10^-7*2*8/(2pi*0.14)) N/m
= 2.2857142857143*10^-5 N/m
= 22.857143*10^-6 N/m
the force is downward (by right hand rule)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.