A 220 g block is attached to a horizontal spring and executes simple harmonic mo
ID: 1601022 • Letter: A
Question
A 220 g block is attached to a horizontal spring and executes simple harmonic motion with a period of 0.150 s. If the total energy of the system is 4.00 J. (a) Find the force constant of the spring N/m (b) Find the amplitude of the motion. m A block-spring system oscillates with an amplitude of 3.65 cm. The spring constant is 250 N/m and the mass of the block is 0.500 kg. (a) Determine the mechanical energy of the system. Your response is within 10% of the correct value. This may be due to round off error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all minimize round off error. J (b) Determine the maximum speed of the block. m/s (c) Determine the maximum acceleration. m/s^2Explanation / Answer
(a)The angular frequency of the spring is
w = (2/T)
T = 0.150 s
or w = (2 * 3.14/0.150) = 41.87 rad/s
we know that
w = (k/m)1/2
or w2 = (k/m)
or k = w2 * m
m = 220 g = 220 * 10-3 kg
or k = (41.87)2 * 220 * 10-3 = 385.68N/m
(b)The total energy of the system is
E = (1/2)kA2
or A = (2E/k)1/2
E = 4.0 J
or A = (2 * 4.0/385.68)1/2 = 0.144 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.