A child stands at the rim of a rotating merry-go-round of radius 2.6 m . The chi
ID: 1601602 • Letter: A
Question
A child stands at the rim of a rotating merry-go-round of radius 2.6 m. The child has a mass of 46.0kg, and the carousel turns with an angular velocity of 2.8 rad/s. What is the child's centripetal acceleration?
What is the horizontal force required between her feet and the floor of the carousel to keep her in the circular path?
What minimum coefficient of static friction is required? (This will tell you whether she is likely to be able to stay on the merry-go-round.)
Units required. Tries 0/10 Previous TriesExplanation / Answer
here r = 2.6 m m = 46 Kg w = 2.8 rad/s
(a) as we kow that the centripetal acceleration
ac = V2 / r
here V = wr so
ac = w2r
ac = 2.8 x 2.8 x 2.6 = 20.384 m/s2 Ans
(b) the force rrequired for keep the circular motion is called as centripetel force
so as we know that
F = mV2 / r = mw2r
F = 46 x 2.6 x 2.8 x 2.8 = 937.664 N Ans
(c) aswe know that
F = usN
us = F / mg
= 937.664 / (46 x 9.8)
= 2.08 Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.