A dad pushes tangentially on a small hand-driven merry-go- round and is able to
ID: 1601850 • Letter: A
Question
A dad pushes tangentially on a small hand-driven merry-go- round and is able to accelerate it from rest to a frequency of 17 rpm in 11.0 s .Assume the merry-go-round is a uniform disk of radius 2.9 m and has a mass of 770 kg and two children (each with a mass of 21 kg) sit opposite each other on the edge. Calculate the torque required to produce the acceleration, neglecting frictional torque. Express your answer using two significant figures. What force is required at the edge? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
(A) wi = 0
wf = 17 rpm = 17 x 2pi rad / 60 sec = 1.78 rad/s
wf = wi + alpha t
1.78 = 0 + 11 alpha
alpha = 0.162 rad/s^2
I = ( M R^2 / 2) + (2 m R^2)
= (770 x 2.9^2 / 2) + (2 x 21 x 2.9^2)
= 3591.07 kg m^2
Net torque = I alpha = 3591.07 x 0.162 = 581.1 N m .........Ans
(B) torque = r F
581.1 = (2.9) (F)
F = 200.4 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.