Find the force as a function of distance...? A 4.80 m long diving board of negli
ID: 1602093 • Letter: F
Question
Find the force as a function of distance...?
A 4.80 m long diving board of negligible mass is supported by two pillars. One pillar is at the left end of the diving board; the other is 1.70 m away. A 88.0 kg diver stands at the far end of the board.
a) Find F 1 as a function of the distance, x, of the swimmer from the left end of the diving board. Assume that the diving board is uniform and has a mass of 82.0 kg .
b) Find F 2 as a function of the distance x.
e F 2=((0.180kN/m)x+0.532kN)y^
Answer for pt. a is NOT a, pt. b is NOT c
a F 1=((0.508kN/m)+1.14kN)y^ b F 1=((0.180kN/m)x+1.14kN)y^ c F 1=((0.180kN/m)x1.14kN)y^ d F 1=((0.508kN/m)x0.532kN)y^ e F 1=((0.508kN/m)x+0.532kN)y^ dExplanation / Answer
net torque about the right pillar = 0
F1*d = - [ M*g*(x-d) + m*g*L/2 ]
]F1*1.7 = -[88*9.81*x - 88*9.8*1.7 + 82*9.81*(2.4-1.7)]
F1 = ( -0.508 (kN/m) x + 0.532 kN ) y
option (e)
=================
along vertical
Fnet = 0
F1 + F2 - mg - Mg = 0
F2 - 508x + 532 - (82*9.81) - (88*9.81) = 0
F2 = (+508x + 1140 )y
F2 = ((0.508(KN/m)x + 1.14 KN ) y
OPTION (a)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.