Suppose a solid sphere of mass 450 g and radius 5.0 cm rolls without slipping do
ID: 1602268 • Letter: S
Question
Suppose a solid sphere of mass 450 g and radius 5.0 cm rolls without slipping down an inclined plane starting from rest. The inclined plane is 5.9 m long and makes an angel of 23 o from the horizontal. The linear velocity of the sphere at the bottom of the incline is _______ m/s. I =0.4 mR2 Suppose a solid sphere of mass 450 g and radius 5.0 cm rolls without slipping down an inclined plane starting from rest. The inclined plane is 5.9 m long and makes an angel of 23 o from the horizontal. The linear velocity of the sphere at the bottom of the incline is _______ m/s. I =0.4 mR2Explanation / Answer
No slipping
So w=v/R
Conserving Energy
mgh=0.5mv*v + 0.5*(0.4*(M*R*R)*(v/R)*(v/R)
mgh=0.7mv*v
We got v=sqrt(10*gh/7)
h=5.9sin(23)=2.3 m
We got v=5.7 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.