Two manned satellites are approaching one another, at a relative speed of 0.25 m
ID: 1603152 • Letter: T
Question
Two manned satellites are approaching one another, at a relative speed of 0.25 m/s, intending to dock. The first has a mass of 3.75 times 10^3 kg, and the second a mass of 745 times 10^3 kg. Calculate the final velocity, in meters per second, of the two satellites after docking, in the frame of reference in which the first satellite was originally at rest. Take the velocity of the second satellite to be in the positive direction. What is the change in kinetic energy, in joules, in this inelastic collision? Calculate the final velocity of the satellite in meters in per second, the frame of reference in which the second satellite was originally at rest. Take the velocity of the first satellite to be in the negative direction. What is the change in kinetic energy, in joules, using the frame of reference in which the second satellite was originally at rest?Explanation / Answer
m1 = 3.75x10^3 kg , m2 =7.45x10^3 kg
(A) u1 =0, u2 =0.25 m/s
From conservation of momentum
m1u1+m2u2 =(m1+m2)v
0 + (7.45x103 x 0.25)=(3.75+7.45)x103 v
v = 1.862/11.20 =0.166 m/s
(B) Ki =(1/2)m1u1^2 +(1/2)m2u2^2
Ki =0+(1/2)(7.45x10^3)(0.25x0.25)
Ki = 232.81 J
Kf =(1/2)(m1+m2)v^2
Kf =0+(1/2)(3.75x10^3+7.45x103)(0.166x0.166)
Kf =154.31J
Lost in kinetic energy = KI -Kf = 232.81 -154.31 = 78.5J
(C) u1 = -0.25m/s, u2 =0
From conservation of momentum
m1u1+m2u2 =(m1+m2)v
- (3.75x103 x 0.25)+0=(3.75+7.45)x103 v
v = - 0.937/11.2 = -0.083 m/s
(D) Ki =(1/2)m1u1^2 +(1/2)m2u2^2
Ki =(1/2)(3.75x10^3)(-0.25)2
Ki = 117.19 J
Kf =(1/2)(m1+m2)v2
Kf =0+(1/2)(3.75x103+7.45x103)(-0.083)2
Kf =38.5 J
Lost in kinetic energy = KI -Kf = 117.18 -38.5 = 78.68 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.