Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The correct answer is shown in the photo, I\'m just not sure where my mistake is

ID: 1603673 • Letter: T

Question

The correct answer is shown in the photo, I'm just not sure where my mistake is.

A long solenoid with 8.00 times 10^2 turns per meter and radius 2.00 cm carries an oscillating current I = 6.00 sin 90 pi t, where I is in amperes and t is in seconds. (a) What is the electric field induced at a radius r = 1.00 cm from the axis of the solenoid? (Use the following as necessary: t. Let E be measured in mi volts/meter and t be measured in seconds.) (b) What is the direction of this electric field when the current is increasing counterclockwise in the solenoid? clockwise counterclockwise

Explanation / Answer

given

n = 8.0*10^2 turns/m

i = 6*sin(90*pi*t)

r = 1 cm

A = pi*r^2

= pi*0.01^2

= 3.14*10^-4 m^2

we know, magnetic field inside long solenoid, N = mue*n*I


now apply,

inetrgal E.dL = A*dB/dt

E*2*pi*r = pi*r^2*mue*n*6*cos(80*pi*t)*90*pi

E = 45*6*pi*r*mue*n*cos(80*pi*t)

= 45*6*pi*0.01*4*pi*10^-7*8.0*10^2*cos(90*pi*t)

= 8.51*10^-3*cos(90*pi*t) Volt/meter

= 8.51*cos(90*pi*t) milliVolt/meter------ans

helpfull

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote