Summarize the problem indicating the question to be answered, list the equations
ID: 1603892 • Letter: S
Question
Summarize the problem indicating the question to be answered, list the equations used, show all math, and indicate your answer. A flat circular coil with a radius of 25.0 cm is in a uniform 1.25-T magnetic field with the plane of the coil parallel to the field. The coil is then rotated so that the plane of the coil makes an angle of 20 degree with the direction of the B-field. It takes 0.34 s to turn this coil 20 degree. What is the magnitude of the average emf induced in the coil by this motion? epsilon_avg = -delta phi_B/delta tExplanation / Answer
magnetic flux phi = B*A*costheta
induced emf = - rate of change in flux
induced emf = -B*A*(costheta2-costheta1)/dt
theta1 = 90
theta2 = 20
induced emf = -1.25*pi*0.25^2*(cos20-cos90)/0.34 = -0.678 V
magnitude = 0.678 V <<<<<==========ANSWER
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.