You are to determine the wavelengths of two different color laser beams by obser
ID: 1603964 • Letter: Y
Question
You are to determine the wavelengths of two different color laser beams by observing interference patterns using a double slit device with slit separation of 0.098 mm. You place a screen exactly 91 cm away from the double slit.
(a) With one laser beam, the third dark band appears on the screen 1.530 cm away from the central bright band. What must be the wavelength of this laser beam?
nm
(b) With the second laser beam, you find the second bright band appearing on the screen 0.8989 cm away from the central bright band. What must be the wavelength of this second laser beam?
nm
Explanation / Answer
a)
condition of minima,
y = (m-1/2)* *D/d
here m = 3
y = 1.530 cm = 1.530*10^-2 m
D = 91 cm = 0.91 m
d = 0.098 mm = 9.8*10^-5 m
y = (5/2)* *D/d
1.530*10^-2 = (5/2)* *(0.91)/(9.8*10^-5)
= 6.59*10^-7 m
= 659 nm
Answer: 659 nm
b)
condition of maxima ,
y = m* *D/d
here m = 2
y = 0.8989 cm = 8.989*10^-3 m
D = 91 cm = 0.91 m
d = 0.098 mm = 9.8*10^-5 m
y = m* *D/d
8.989*10^-3 = 2 * * (0.91) / (9.8*10^-5)
=4.84*10^-7 m
= 484 nm
Answer: 484 nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.