You take a strand of copper wire and form it into a circular loop of circumferen
ID: 1604107 • Letter: Y
Question
You take a strand of copper wire and form it into a circular loop of circumference of 0.355 m. You then place the loop in a uniform, constant magnetic field of magnitude 0.00213 T that is oriented perpendicular to the face of the loop. Pulling on the ends of the wire, you reduce the circumference of the loop to 0.117 m in a time interval of 0.822 s. Assuming the loop remains circular as it shrinks, what is the magnitude of the average emf epsilon induced around the loop during this time interval?Explanation / Answer
emf = BdA/dt
A1 = 3.14*0.0565^2 = 0.01 m^2
A2 = 3.14*0.0186^2 = 0.001 m^2
emf = 0.00213*(0.01-0.001)/0.822 = 2.33*10^-5 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.