a positron and an electron collide and make up a new particle which then enters
ID: 1604184 • Letter: A
Question
a positron and an electron collide and make up a new particle which then enters with velocity u= 2*10^6 m/s perpendicularly in a magnetic field that varies with time as B= 5t T. find it's velocity after t = 1 nano second a positron and an electron collide and make up a new particle which then enters with velocity u= 2*10^6 m/s perpendicularly in a magnetic field that varies with time as B= 5t T. find it's velocity after t = 1 nano second a positron and an electron collide and make up a new particle which then enters with velocity u= 2*10^6 m/s perpendicularly in a magnetic field that varies with time as B= 5t T. find it's velocity after t = 1 nano secondExplanation / Answer
Ans net charge on the new particle is 0
sor the force on particle is given by = q(v x b)
q=0 F=0
so there is no accaleration hence the velocity eill remain constant with time = 2*10^6 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.