Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A linearly polarized electromagnetic wave has an average intensity of 181 W/m 2

ID: 1604219 • Letter: A

Question

A linearly polarized electromagnetic wave has an average intensity of 181 W/m2. This wave is directed towards two ideal polarizers (in real polarizers, transmission is also effected by reflection and absorption). Polarizer A is oriented with its transmission axis at an angle of 1 = 35.5° with the incident electric field. Polarizer B has its axis at an angle of 2 = 71.4° with the incident electric field, as shown in the figure.


What is the average intensity of the wave after it passes through polarizer B?


Suppose that the two polarizers A and B are interchanged. What would the average intensity be after passing through both polarizers
?

Explanation / Answer

Malus law

I=Io Cos(t)

Ia = 181 w/m2 * cos(35.5) = 147.354 w/m2 : intensity after A polariser

Ib = 147.354 w/m2 * cos(71.4) = 46.999 W/m2 : Intensity after polariser B

If we inter change

Ia = 181 w/m2 * cos(71.4) = 57.731 w/m2

Ib = 57.731 w/m2 * cos(35.5) = 46.999 w/m2

Average intensity same in both cases

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote