A hammer strikes one end of a thick iron rail of length 8.69 m. A microphone loc
ID: 1604411 • Letter: A
Question
A hammer strikes one end of a thick iron rail of length 8.69 m. A microphone located at the opposite end of the rail detects two pulses of sound, one that travels through the air and a longitudinal wave that travels through the rail. (The speeds of sound in air and in iron are 343 m/s and 5950 m/s, respectively. (a) Which pulse reaches the microphone first? the pulse traveling through the iron rail the pulse traveling through the air (b) Find the separation in time between the arrivals of the two pulses. Need Help? Tak to a Tutor O -1 points oscolPhyst 16.P051.WA My Notes Ask Your Teach What is the wave of the waves you create in a swimming pool if you splash your hand at a rate of 6.6 Hz and the waves propagate at 0.75 m/s? lengthExplanation / Answer
a) time taken by the pulse in air is t1 = d/v1 = 8.69/343 = 0.02533 sec
time taken by the pulse in rail is t2 = d/v2 = 8.69/5950 = 0.00146 sec
So the pulse travelling with greater speed reaches the microphone first
b) sepeartion in time is t1-t2 = 0.02533-0.00146 = 0.02387 sec
---------------------------------------------------------------------
v = lamda*f
lamda = v/f = 0.75/6.6 =0.113 m
--------------------------------------------------------
v = lamda*f
since speed of sound is constant fro two waves in air
lamda1*f1 = lamda2*f2
f2 = lamda1*f1/lamda2 = (lamda*f)/(lamda/2) = 2*f
so the answer is 2f
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.