When E 0 = 390 N/C Angle = 44° What is the amplitude of the transmitted electric
ID: 1604485 • Letter: W
Question
When
E0 = 390 N/C
Angle = 44°
What is the amplitude of the transmitted electric field, in N/C?
Explanation / Answer
here,
Eo = 390 N/C
= 44 degree
use Malus law:
I = Io*cos^2()
since i is proportional to E^2
above expression becomes,
E^2 = Eo^2 * cos^2 ()
E^2 = (390)^2 * cos^2 (44)
E^2 = 78704.1
E = 280.5 N/C
Answer: 280.5 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.