A uniform, solid metal disk of mass 6.90 kg and diameter 21.0 cm hangs in a hori
ID: 1604656 • Letter: A
Question
A uniform, solid metal disk of mass 6.90 kg and diameter 21.0 cm hangs in a horizontal plane, supported at its center by a vertical metal wire. You find that it requires a horizontal force of 4.29 N tangent to the rim of the disk to turn it by 3.40 , thus twisting the wire. You now remove this force and release the disk from rest.
Part A
What is the torsion constant for the metal wire?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the frequency of the torsional oscillations of the disk?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the period of the torsional oscillations of the disk?
A uniform, solid metal disk of mass 6.90 kg and diameter 21.0 cm hangs in a horizontal plane, supported at its center by a vertical metal wire. You find that it requires a horizontal force of 4.29 N tangent to the rim of the disk to turn it by 3.40 , thus twisting the wire. You now remove this force and release the disk from rest.
Part A
What is the torsion constant for the metal wire?
= Nm/radSubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the frequency of the torsional oscillations of the disk?
f = HzSubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the period of the torsional oscillations of the disk?
T = sExplanation / Answer
a) we know that
Torque T = k*theta
but T = r*F
r*F = k*theta
(0.21/2)*4.29 = k*(3.4*pi/180)
k = 7.59 N-m/rad
b) frequency is f = (1/2pi)*sqrt(k/I)
f = 1/(2*3.142)*sqrt(7.59/I)
I is the moment of inertia = 0.5*m*r^2 = 0.5*6.9*(0.21/2)^2 = 0.03803 Kg-m^2
then f = (1/(2*3.142))*sqrt(7.59/0.03803) = 2.25 Hz
C) period is T = 1/f = 1/2.25 = 0.45 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.