Consider the 14.5-kg motorcycle wheel shown in the figure below. Assume it to be
ID: 1604725 • Letter: C
Question
Consider the 14.5-kg motorcycle wheel shown in the figure below. Assume it to be approximately an annular ring with an inner radius of R1 = 0.280 m and an outer radius of R2 = 0.360 m. The motorcycle is on its center stand, so that the wheel can spin freely. (a) If the drive chain exerts a force of 2275 N at a radius of 5.00 cm, what is the angular acceleration of the wheel? rad/s2 (b) What is the tangential acceleration of a point on the outer edge of the tire? m/s2 (c) How long, starting from rest, does it take to reach an angular velocity of 80.0 rad/s?
Explanation / Answer
a)
for an annular ring ,
moment of inertia , I = m*(R1^2 + R2^2 )/2
I = 14.5 *(0.28^2 + 0.36^2)/2
I = 1.508 Kg.m/s
Now , Using second law of motion ,
F*r= I*a
2275 * 0.05 = 1.508 * a
a = 75.43rad/s^2
the angular acceleration is 75.43rad/s^2
b)
at = a*R2
at = 75.43 * 0.36
at = 27.15 m/s^2
the tangential acceleration is 27.15 m/s^2
c)
Using first equation of motion
80 = 75.43 * t
t = 1.06 s
the tima taken is 1.06 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.