Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2-1 his is about 2 to 3 times the wattage of typical household light bulbs(60-10

ID: 1605074 • Letter: 2

Question

2-1 his is about 2 to 3 times the wattage of typical household light bulbs(60-100W) Assume that there are no non-conservative forces on the rock, and so its mechanical energy is conserved. Subscript 1 represents the rock as it leaves the volcano and subscript 2 represents the rock at it highest point. The location as the rock leaves the volcano is the zero location for PE (y = 0) we have y = 0 y = 500m and V = 0 solve for V? The power output is the energy transferred to the launched rocks per unit time. The launching energy of a single rock is 1/2 MV And so the energy of 1000 rock is I000(1/2MV). Divide this energy by the time it takes to launch 1000 rocks find the power output needed to launch the rocks?

Explanation / Answer

A) conserving energy

PE at top is equal to kinetic energy at bottom

      mgh=0.5mv^2

      we got v=98.99 m/s

(b)for this part ,mass of rock must be given and time must be given

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote