A dentist uses a mirror to examine a tooth. The tooth is 1.00 cm in front of the
ID: 1605309 • Letter: A
Question
A dentist uses a mirror to examine a tooth. The tooth is 1.00 cm in front of the mirror, and the image is formed 10.0 cm behind the mirror. Determine (a) die mirror's radius of curvature and (b) the magnification of the image. A certain Christmas tree ornament is a silver sphere having a diameter of 8.50 cm. Determine an object location for which the size of the reflected image is three-fourths the size of the object Use a principal-ray diagram to arrive at a description of the image. (a) A concave mirror forms an inverted image four times larger than the object Find the focal length of die mirror, assuming that the distance between object and image is 0.600 m. (b) A convex mirror forms a virtual image half the size of the object. Assuming that the distance between image and object is 20.0 cm. determine the radius of curvature of the mirror. To fit a contact lens to a patient's eye, a keratometer can be used to measure the curvature of the front surface of the eye, the cornea. This instrument places an illuminated object of known size at a known distance p from the cornea. The cornea reflects some light from the object, forming an image of the object. The magnification M of the image is measured by using a small viewing telescope that allows comparison of the image formed by the cornea with a second calibrated image projected into the field of view by a prism arrangement Determine the radius of curvature of the cornea for the case p = 30.0 cm and M = 0.0130. An object 10.0 cm tall is placed at the zero mark of a meter suck. A spherical mirror located at some point on the meter suck creates an image of the object that is upright, 4.00 cm tall, and located at the 42.0-cm mark of the meter stick. (a) Is the mirror convex or concave? (b) Where is the mirror? (c) What is the mirror's focal length? A spherical mirror is to be used to form, on a screen located 5.00 m from the object, an image five times the size of the object, (a) Describe the type of mirror required, (b) Where should the mirror be positioned relative to the object?Explanation / Answer
Radius of curvature, R = 2f
And mirror formula is, 1/f = 1/u + 1/v
So f = uv/u+v
Also v/u = 0.5
And u+v = 0.20 m
So u + 0.5 u = 0.20 that means 1.5 u = 0.20 or u = 0.133 m and v =0.067 m
So now
f = uv/u+v = 0.044555 and
R = 0.08911 m = 8.911 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.