A long, straight wire lies carries a current I = 12.0 A in the direction, as sho
ID: 1605635 • Letter: A
Question
A long, straight wire lies carries a current I = 12.0 A in the direction, as shown in the diagram. An electron is fired parallel to this wire with a velocity of 4.50 times 10^5 m/s in the same direction as the current, 1.80 cm from the wire. (a) Find the magnitude and direction of the magnetic field at the location of the electron. Specify the direction using the coordinate system sketched in the diagram. (b) Find the magnitude and direction of the acceleration of the electron. (c) Find the magnitude and direction of a uniform electric field that will allow the electron to travel parallel to the wire. Explain your reasoning. (You can safely assume that gravity is negligible.)Explanation / Answer
part a )
B = uo*I/2pi*r
r = 1.8 cm = 1.8 x 10^-2 m
I = 12 A
uo = 4pi x 10^-7
B = 1.33 x 10^-4
part b )
F = qvB
F = ma
a = qvB/m
m = mass of electron = 9.11 x 10^-31 kg
q = 1.6 x 10^-19 C
a = 1.054 x 10^13 m/s^2
aay from the wire
part c )
E = vB = 60 N
here we can neglect gravity because Fg = mg = 9.11 x 10^-31 * 9.8 around 10^-29 N
Fe = qE = 1.6 x 10^-19 *60 = 9.6 x 10^-18
Fe >>Fg so we can neglect gravity
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.