The limit to the eye\'s acuity is actually related to diffraction by the pupil.
ID: 1605636 • Letter: T
Question
The limit to the eye's acuity is actually related to diffraction by the pupil. What is the angle between two just-resolvable points of light for a 6.75 mm diameter pupil, assuming the average wavelength of 539 nm? degree Take your result to be the practical limit for the eye. What is the greatest possible distance a car can be from you if you can resolve its two headlights, given they are 1.40 m apart? m What is the distance between two just-resolvable points held at an arm's length (0.700 m) from your eye? mExplanation / Answer
1) Using Rayleigh criterion
sin theta = 1.22 lambda/D
theta = arcsin(1.22*539E-9/6.75E-3)=0.00558 degrees
2) Now
tan theta = y/L
L = 1.4/tan(0.00558 degrees)=14370.9 m
3) Now
y = L tan theta = 0.7*tan(0.00558 degrees)= 6.82E-5 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.