Two thin parallel slits that are 1.31×10 2 mm apart are illuminated by a laser b
ID: 1605663 • Letter: T
Question
Two thin parallel slits that are 1.31×102 mm apart are illuminated by a laser beam of wavelength 588 nm .
On a very large distant screen, what is the total number of bright fringes (those indicating complete constructive interference), including the central fringe and those on both sides of it? Solve this problem without calculating all the angles! (Hint: What is the largest that sin can be? What does this tell you is the largest value of m?)
45
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
At what angle, relative to the original direction of the beam, will the fringe that is most distant from the central bright fringe occur?
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining
45
Explanation / Answer
for maximum m sintheta =1
m = d/lambda = 1.31 x 10^-2 x 10^-3 m / 588 x 10^-9 = 22.28
m = 22 fro both side 22 *2 + 1 = 45
part b )
theta max
sintheta max = m*lambda/d
d = 1.31 x 10^-2 x 10^-3 mm = 1.31 x 10^-5 m
lambda = 588 x 10^-9 m
m = 22
theta_max = sin^-1(22*lambda/d)
theta_max = 80.92 degree
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.