Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

To apply Problem-Solving Strategy 23 1 Electromagnetic waves. An electromagnetic

ID: 1605990 • Letter: T

Question

To apply Problem-Solving Strategy 23 1 Electromagnetic waves. An electromagnetic wave of wavelength 435 nm is traveling in vacuum in the-x direction The electric field has an amplitude of 2.70 times 10^-2 V/m and is parallel the x axis. What are the frequency and the magnetic field amplitude of his wave? Now that you've set up the problem, choose appropriate equations and solve for your unknowns. What is the frequency f of this wave? Express your answer in hertz to three significant figures. What is the magnetic field amplitude B_max of the wave? Express your answer in to three significant figures.

Explanation / Answer

lambda= 435 m = 435 x 10^-9 m

speed = c = 3 x 10^8 m/s


frequency = c / lambda

= (3 x 10^8) / (435 x 10^-9)

= 6.90 x 10^14 Hz

(D) Bmax = Emax / c

= (2.70 x 10^-2) / (3 x 10^8)

= 9 x 10^-11 T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote