COE: T_1 + V_1 - T_2 + V_2 T_1 = 1/2 m_AV^2_A_1 + 1/2 m_BV^2_B_1 + 1/2 m_CV^2_C_
ID: 1606600 • Letter: C
Question
COE: T_1 + V_1 - T_2 + V_2 T_1 = 1/2 m_AV^2_A_1 + 1/2 m_BV^2_B_1 + 1/2 m_CV^2_C_1 V_1 = m_Ag delta y_A + m_Bg delta y_B + m_Cg delta y_C COM: m_Av_A_1 + m_Bv_b_1 + m_Cv_C_1 = m_Av_A_2 + m_Bv_B_2 + m_Cv_C_2 A 2 kg cart (B) with a 1 kg mass (C) that is suspended from it by a 3 m long wire, is initially at rest when it is struck by a 0.03 kg bullet (A) that is travelling at 450 m/s. Assuming the bullet lodges into the cart at impact, determine: A) The initial velocity of the cart after impact B) The velocity of the mass at its maximum height C) The angle, theta, of the wire with the vertical at the mass's maximum heightExplanation / Answer
(A) Applying momentum conservation,
0.03 x 450 = (2 + 0.03) v
v = 6.65 m/s
(B) at maximum height,
cart and mass will travel with same velocity.
(2 + 0.03) (6.65) = (1 + 2 + 0.03) v
v = 4.45 m/s
(C) Applying energy conservation,
(1 x 9.8 x h) + (1 + 2+ 0.03) (4.45^2) /2 = (2 + 0.03) (6.65^2) /2
9.8h + 20.10 = 44.86
h = 2.53 m
h = L (1 - cos(theta))
2.53 / 3 = 1 - cos(theta)
cos(theta) = 0.157
theta = 81 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.