Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A woman with mass 50 kg is standing on the rim of a large disk that is rotating

ID: 1606686 • Letter: A

Question

A woman with mass 50 kg is standing on the rim of a large disk that is rotating at 0.80 rev/s about an axis through its center. The disk has mass 270 kg; and radius 4.0 m. Calculate the magnitude of the total angular momentum of the woman-disk system. (Assume that you can treat the woman as a point.) Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. A bowling ball rolls without slipping up a ramp that slopes upward at an angle beta to the horizontal. Treat the ball as a uniform. solid sphere, ignoring the finger holes. What is the acceleration of the center of mass of the ball? Express your answer in terms of the variable beta and appropriate constants. What minimum coefficient of static friction is needed to prevent slipping? Express your answer In terms of the variable beta and appropriate constants.

Explanation / Answer

10.36)

m = 50 kg

w = 0.8 rev/s = 0.8*2*pi rad/s = 5.026 rad/s

M = 270 kg

r = 4 m

Total angular momentum = I*w

= (0.5*M*r^2 + m*r^2)*w

= (0.5*270*4^2 + 50*4^2)*5.026

= 1.49*10^4 kg.m^2/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote