A long, straight wire carries a current of 5.20 A. An electron is traveling in t
ID: 1606877 • Letter: A
Question
A long, straight wire carries a current of 5.20 A. An electron is traveling in the vicinity of the wire. At the instant when the electron is 4.80 cm from the wire and traveling with a speed of 6.10 times 10^4 m/s directly toward the wire, what is the magnitude of the force that the magnetic field of the current exerts on the electron? What is the direction (relative to the direction of the current) of this force? opposite to the current in the same direction as the current perpendicular to the currentExplanation / Answer
The magnetic field at the location of electron will be:
B = u0 I/ 2 pi R
B = 4 pi x 10^-7 x 5.2 / (2 pi x 0.048) = 2.17 x 10^-5 T
The magnetic force on electron will be:
F = q v B
F = 1.6 x 10^-19 x 6.1 x 10^4 x 2.17 x 10^-5 = 2.12 x 10^-19 N
Hence, F = 2.12 x 10^-19 N
B)Perpendicular to the current.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.