A 68.0-kg bungee jumper is standing on a tall platform (h0 = 49.7 m), as indicat
ID: 1607084 • Letter: A
Question
A 68.0-kg bungee jumper is standing on a tall platform (h0 = 49.7 m), as indicated in the figure. The bungee cord has a natural length of L0 = 9.10 m and, when stretched, behaves like an ideal spring with a spring constant of k = 47.0 N/m. The jumper falls from rest, and it is assumed that the only forces acting on him are his weight and, for the latter part of the descent, the elastic force of the bungee cord. What is his speed when he is at the following heights above the water: (a) hA = 40.6 m, and (b) hB = 14.9 m?
Lo 9.10 m 49.7 m hA 40.6 m 14.9 mExplanation / Answer
m = 68.0 kg
ho = 49.7 m
Lo = 9.10 m
k = 47.0 N/m
(a)
ha = 40.6 m
Using Energy conservation,
Initial Kinetic Energy + Initial Potential Energy = Final Kinetic Energy + Final Potential Energy
0 + m*g*ho = 1/2*m*v^2 + m*g*ha
9.8*49.7 = 1/2 * v^2 + 9.8 * 40.6
v = 13.355 m/s
Speed at height ha, va = 13.355 m/s
(b)
hb = 14.9 m
Using Energy conservation,
Initial Kinetic Energy + Initial Potential Energy = Final Kinetic Energy + Final Potential Energy+ spring Potential Energy
1/2 * m * va^2 + m * g * ha = 1/2 * m * vb^2 + m * g * hb + 1/2 * k * x^2
1/2 * 68 * 13.355^2 + 68 * 9.8 * 40.6 = 1/2 * 68 * vb^2 + 68 * 9.8 * 14.9 + 1/2 * 47 * (40.6 - 14.9)^2
v = 15.0 m/s
Speed at height hb, vb = 15.0 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.