Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 830 N/m. A bl

ID: 1607499 • Letter: A

Question

A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 830 N/m. A block of mass m = 1.30 kg is attached to the spring and rests on a frictionless, horizontal surface as in the figure below. (a) The block Is pulled to a position x_i = 5.40 cm from equilibrium and released. Find the potential energy stored In the spring when the block is 5.40 cm from equilibrium. J (b) Find the speed of the block as it passes through the equilibrium position. m/s (c) What is the speed of the block when it is at a position x_i/2 = 2.70 cm? Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. m/s

Explanation / Answer

kinetic energy = total energy - spring energy at half point
1/2 mv^2 = 1.21 J - 1/2*k*0.027^2
1/2 mv^2 = 1.21 J - 0.303 J
1/2 mv^2 = 0.907 J
v^2 = 2*0.907/1.3
v = 1.18 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote