Red light from three separate sources passes through a diffraction grating with
ID: 1607718 • Letter: R
Question
Red light from three separate sources passes through a diffraction grating with 5.10×105 slits/m. The wavelengths of the three lines are 6.56 ×x107m (hydrogen), 6.50 ×107m (neon), and 6.97 ×107m (argon).
Part A
Calculate the angle for the first-order diffraction line of first source (hydrogen).Express your answer using three significant figures.
Part B
Calculate the angle for the first-order diffraction line of second source (neon).Express your answer using three significant figures.
Part C
Calculate the angle for the first-order diffraction line of third source (argon).Express your answer using three significant figures.
Explanation / Answer
here,
slit spacing , d = 1/( 5.1 * 10^5) m
d = 1.96 * 10^-6 m
A)
lamda = 6.56 * 10^-7 m
let the angle for the first-order diffraction line of first source be lamda
d * sin(theta) = n * lamda
1.96 * 10^-6 * sin(theta) = 1 * 6.56 * 10^-7
theta = 19.6 degree
B)
lamda = 6.5 * 10^-7 m
let the angle for the first-order diffraction line of first source be lamda
d * sin(theta) = n * lamda
1.96 * 10^-6 * sin(theta) = 1 * 6.5 * 10^-7
theta = 19.37 degree
C)
lamda = 6.97 * 10^-7 m
let the angle for the first-order diffraction line of first source be lamda
d * sin(theta) = n * lamda
1.96 * 10^-6 * sin(theta) = 1 * 6.97 * 10^-7
theta = 20.83 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.