Two 2.00 kg balls are attached to the ends of a thin rod of length 50.0 cm and n
ID: 1608436 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
a)
m = mass of each ball = 2 kg
r = distance of each ball from the center = 50/2 = 25 cm = 0.25 m
I = moment of inertia of the balls about the rotation axis = 2m r2 = 2 (2) (0.25)2 = 0.25 kgm2
Wi = initial angular velocity of two balls before collision = 0 rad/s
M = mass of mud putty = 0.050 kg
v = speed of putty = 3 m/s
Wf = final angular velocity of the combination = ?
using conservation of angular momentum
I Wi + M v r = (I + Mr2) Wf
(0.25) (0) + (0.05) (3) (0.25) = (0.25 + (0.05) (0.25)2) Wf
Wf = 0.14 rad/s
b)
KEf = final KE after collision = (0.5) (I + Mr2) W2f = (0.5) (0.25 + (0.05) (0.25)2) (0.14)2 = 0.0025 J
KEi = initial KE before collision = (0.5) IWi2 + (0.5) Mv2 = (0.5) (0.25) (0)i2 + (0.5) (0.05) (3)2 = 0.225 J
Ratio = 0.0025/0.225 = 0.011
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.