Wave Optics and Introduction to Quantum Physics chpt 29 Please put your answers
ID: 1608704 • Letter: W
Question
Wave Optics and Introduction to Quantum Physics chpt 29
Please put your answers next to the numbers of the problems below, and I will rate!
Explanation / Answer
4) lamda =354 nm
E(eV) =1243/lamda(nm)
E = 1243/354
E = 3.5 eV
5) lamda = 7.39 cm , m = 0.436 kg
from debroglie wavelength
lamda = h/p = h/mv
0.0739 = 6.63*10^-34/(0.436*v)
v = 2.06*10^-32 m/s
6) m = 14.3 kg , T = 4.06 S
f = 1/T
E = hf
E = 6.63*10^-34/4.06
E = 1.63*10^-34 J.s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.