Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 67-kg fisherman in a 131-kg boat throws a package of mass m = 15 kg horizontal

ID: 1609745 • Letter: A

Question

A 67-kg fisherman in a 131-kg boat throws a package of mass m = 15 kg horizontally toward the right with a speed of vi = 4.7 m/s as in the figure below. Neglecting water resistance, and assuming the boat is at rest before the package is thrown, find the velocity of the boat after the package is thrown. magnitude m/s directionA 67-kg fisherman in a 131-kg boat throws a package of mass

m = 15 kg

horizontally toward the right with a speed of

vi = 4.7 m/s

as in the figure below. Neglecting water resistance, and assuming the boat is at rest before the package is thrown, find the velocity of the boat after the package is thrown.

magnitude     m/s direction     ---Select--- toward the right toward the left upwards downwards ma T

Explanation / Answer

Apply conservation of momentum

final momentum = initial omentum

(67 + 131)*v + 15*4.7 = 0

v = -15*4.7/(67 + 131)

= -0.356 m/s

magnitude of velocity of the boat after the package is thrown,

|v| = 0.356 m/s <<<<<<<-------Answer

direction : toward the left <<<<<<<-------Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote