Sunlight above the Earth\'s atmosphere has an intensity of 1.36 kW/m 2 . If this
ID: 1609811 • Letter: S
Question
Sunlight above the Earth's atmosphere has an intensity of 1.36 kW/m2. If this is reflected straight back from a mirror that has only a small recoil, the light's momentum is exactly reversed, giving the mirror twice the incident momentum.
a) Calculate the force per square meter of mirror (in N/m2).
b) Very low mass mirrors can be constructed in the near weightlessness of space, and attached to a spaceship to sail it. Once done, the average mass per square meter of the spaceship is 0.147 kg. Find the acceleration (in m/s2) of the spaceship if all other forces are balanced.
c) How fast (in m/s) is it moving 24 hours later? (Assume the spaceship started from rest.)
Explanation / Answer
Force Due to total reflection is
F = 2 IA/C
where A is area and C is speed of light
so
Force/area = F/A = 2I/c
F/A = 2 * 1360 /(3*10^8)
F/A = 9.06 *10^-6 N/m^2
----------------------------
part B:
since Force F = m a
F/A = (m/A)* a
a = 9.06 * 10^-6/(0.147)
a = 6.16 *10^-5 m/s^2
------------------------
part C:
use Velocity V = u + a t
so
V = 0 + (6.16 *10^-5 * 24* 60 * 60)
V = 5.322 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.