A wire of length 0.65 m is conducting a current of I = 6.7 A in the +x direction
ID: 1610037 • Letter: A
Question
A wire of length 0.65 m is conducting a current of I = 6.7 A in the +x direction through a B = 4.-T uniform magnetic field that is directed parallel to the wire in the -x direction. What are the magnitude and direction of the magnetic force on the wire? +x -x +y -y +z -z none of the above The magnetic field changes, so that now the force on the wire is F = 7.0 N in the +y direction. What are the magnitude and direction of the magnetic field now? (Assume that the magnetic field B is perpendicular to 1.)Explanation / Answer
1) magnetic force acting on the wire,
F = B*I*L*sin(theta)
= B*I*L*sin(180)
= 0
direction : None of the above
2)
use, F = B*I*L*sin(theta)
B = F/(I*L*sin(theta))
= 7/(6.7*0.65*sin(90))
= 1.607 T
direction : -z
using right hand rule the direction of B can be determined.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.