A guitar string vibrates at a frequency of 430 Hz. A point at its center moves i
ID: 1610083 • Letter: A
Question
A guitar string vibrates at a frequency of 430 Hz. A point at its center moves in SHM with an amplitude of 4.3 mm and a phase angle of zero. (a) Write an equation for the position of the center of the string as a function of time t. (Assume x(0) = 4.3 mm. Keep the value of the amplitude in mm. Use the following as necessary: t.) x(t) = (b) What are the maximum values of the magnitudes of the velocity and acceleration of the center of the string? velocity m/s acceleration m/s^2 (c) The derivative of the acceleration with respect to time is a quantity called the jerk. Write an equation for the jerk of the center of the string as a function of time. (Keep the value of the amplitude in mm. Use the following as necessary: t.) j(t) = Find the maximum value of the magnitude of the jerk. m/s^3Explanation / Answer
x(t) is defined as x(t) = A cos (t +) A= 4.3 mm , t is our variable and
angular velocity is defined as =2f =2(430 hz) = 2700.4rad/sec
x(t) = 4.3 mm cos ((2700.4rad/sec)t)
Remember mm is 10-3 m
Vmax = A = (.0043m) (2700.4 rad/sec) = 11.61m/s
Amax = A2 =(.0043m)(2700.4rad/sec)2 = 3.13x 104m/s2
Jerk = A3 = (.0043m)(2700.4rad/sec)3 = 8.46x 107 m/s3
For the equation take the decrate of x(t) three times, thisgives you
= -A3cos(t + )
= -4.3mm(2700.4 rad/sec)3 cos ((2700.4rad/sec)t)
Try taking the derivatives yourself too ! Use chain rule andproduct rule.
Hope this helped!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.