I am not sure how mastering physics obtained this answer? I have reworked it sev
ID: 1610219 • Letter: I
Question
I am not sure how mastering physics obtained this answer? I have reworked it several times and i keep getting 51.6 mV.
Problem 25.53 A 23-turn, 10-cm-diameter coil is oriented in a vertical plane with its axis aligned east-west. A magnetic field pointing to the northeast decreases from 0.80 T to 0.20 Tin 2.1 s Part A What is the emf induced in the coil? Express your answer using two significant figures 36 mv Submit My Answers Give Up All attempts used; correct answer displayed Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
Given that
diameter D=10 cm
radius r=5 cm=5*10^-2 m
number of turns N=23
the rate of change of magneticfield dB/dt=(0.2-0.8)/0.21=2.9 T/s
basing on the concept of the faraday's laws
the induced emf E=NA*dB/dt
=23*3.14*(5*10^-2)^2*2.9=523.6 mV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.