You have been hired to design a family-friendly see-saw. Your design will featur
ID: 1610255 • Letter: Y
Question
You have been hired to design a family-friendly see-saw. Your design will feature a uniform board (mass M = 17 kg, length L = 12 m) that can be moved to that the pivot is a distance d from the center of the board. This will allow riders to achieve static equilibrium even if they are of different mass, as most people are. You have decided that each rider will be positioned so that his her center of mass will be a distance = 19 cm from the end of the board when seated as shown. You have selected a child of mass m = 29 kg (shown on the right), and an adult of mast n = 5 times the mass of the child (shown on the left) to test out your prototype. Determine the distance d in m. Determine the magnitude of the force exerted on the pivot point by the see-saw in N. F_b = 166.6Explanation / Answer
from the equilibroum conditions
w+w1+w2 = n
n = 9.8(17+29+29*5) = 1871.8 N
total torque is also zero
0.19*29*5*9.8+17*9.8*6+29*9.8*11.81 = 1871.8*x
x = 2.471m
d = 6-2.471 = 3.529 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.