Electrons are accelerated through a voltage difference of 175 kV inside a high v
ID: 1610370 • Letter: E
Question
Electrons are accelerated through a voltage difference of 175 kV inside a high voltage accelerator tube.
What is the final kinetic energy of the electrons?
What is the speed of these electrons in terms of the speed of the light? (Remember that the electrons will be relativistic.)
Electrons are accelerated through a voltage difference of 175 kV inside a high voltage accelerator tube. What is the final kinetic energy of the electrons? Submit Answer Tries 0/20 What is the speed of these electrons in terms of the speed of the light? (Remember that the electrons will be relativistic.) Submit Answer Tries 0/20Explanation / Answer
carge of electron e = 1.6*10^-19 C
V = 175 kV
from conservation foe energy
KE = PE
KE = eV
KE = 1.6*10^-19*175*1000
KE = 2.8*10^-14 J = 1.75*10^5 eV
(b) speed of light c = 3*10^8 m/s
from special thoery of relativity
E = moc^2 +(gamma -1) moc^2
rest mass energy of electron moc^2 = 0.511 MeV
E = 511000+175000 = 686000 eV
gamma = E/Eo = 686000/511000 = 1.3425
gamma = 1/(1-(v/c)^2)^0.5
1.3425 = 1/(1-(v/c)^2)^0.5
v = 0.667c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.