A barbell consists of a 500g ball and a 2.0 Kg ball connected by a massless 50-c
ID: 1610599 • Letter: A
Question
A barbell consists of a 500g ball and a 2.0 Kg ball connected by a massless 50-cm-long rod Where is the center of mass X_cm with respect to the center of the heavier mass m_1? (a) 0.50 m (b) 0.40 m (c) 0.30 m (d) 0.20 m (e) 0.10 m (f) none of these What is the speed of the 2.0-Kg ball if they rotate about the center of mass at 40 rpm? (a) 41.9 m/s (b) 1.76 m/s (c) 0.42 m/s (d) 0.04 m/s (e) none of these What is the speed of the 500-g ball if they rotate about the center of mass at 40 rpm? (a) 10.5 m/s (b) 7.02 m/s (c) 1.68 m/s (d) 0.67 m/s (e) none of theseExplanation / Answer
let m1 = 2 kg, m2 = 0.5 kg
x1 = 0, x2 = 0.5 m
5) e) 0.1 m
Xcm = (m1*x1 + m2*x2)/(m1+m2)
= (2*0 + 0.5*0.5)/(2 + 0.5)
= 0.1 m
6) c) 0.42 m/s
w = 40 rpm
= 40*2*pi/60 rad/s
= 4.19 rad/s
v1 = r2*w
= 0.1*4.19
= 0.42 m/s
7) c) 1.68 m/s
v2 = r2*w
= 0.4*4.19
= 1.68 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.