The emissivity of the human skin is 97.0 percent. Use 35.0 degree C for the skin
ID: 1611456 • Letter: T
Question
The emissivity of the human skin is 97.0 percent. Use 35.0 degree C for the skin temperature and approximate the human body by a rectangular block with a height of 1.70 cm, a width of 38.5 cm, and a length of 25.5 cm. Calculate the power emitted by the human body. Fortunately our environment radiates too. The human body absorbs this radiation with an absorbance of 97.0 percent, so we don't lose our energy so quickly. How much power do absorb when we are in where the temperature is 26.0 degree C? How much energy does our body lose in one second?Explanation / Answer
Question 1
Power emmited=emmisivity*area*sigma*T^4
T is in kelvin
emmisivity=0.97
so Area=0.385*0.255=0.098 m^2
so power=48.5 W
2
power by environment=0.97*0.098*sigma*(26+273)^4=43.07 W
so power absorbed=43.07 W
3
net power=5.42 W
net energy in 1 sec =5.42 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.