Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Determine excess charge on the capacitor. When d = 1.25 mm, V is about 25 V. Rea

ID: 1611512 • Letter: D

Question

Determine excess charge on the capacitor. When d = 1.25 mm, V is about 25 V. Rearrange the equation derived and calculate the magnitude of the excess charge on each plate in Coulombs. Represent the plate area in m2, the plate spacing in meters and note that . Hints: It can be shown that 1 volt = 1 [N.m/C]. Your answer should be between 7 and 10 nC.

PLEASE LOOK AT MY Figures and tell me what I did wrong to not arrive between 7 and 10 Nanocoulombs

280 mm 20 cm (c) Find the area of the plates in square millimeters. The faces of the capacitor plates are disks. Use the video analysis tools to find the data needed to calculate the area, A. oi each plate. Then calculate in mm to three significant figures. Show your calculations Hints: (i) The yellow ruler at the A bottom of each frame is 20.0 cm lon and (2) The Enable Video Analysis Set Scale a), and Photo Distance 1 tools will come in h andy Length 280mm A TT r -IT (140 61575.22 mm R 140mm (d) Convert the area of the plates from mm to m 61575.22 mm .06157822 m 1000000 (e) Determine excess charge on the capacitor. When d 1.25 mm. s about 25 volts. Rearrange the equation you derived in Section 1(a) and calculate the magnitude of the excess charge on each plate in Coulombs. Represent the plate arca in m, the plate spacing in meters and note that co 8.85x10 13 C N m Show your calculations with detailed units so you can perform a units check as you do your calculations. Express your answer using 2 significant figures. Ilints: It can be shown that 1 volt 1 IN,m C1. Your answer should be between 7 and 10 nanocoulombs. C- Eg A -8.85 x 10 0615 7822 m 3.4878 x 10 1.25 x 10

Explanation / Answer

-Given that

diameter D=280mm

'radius r=140 mm

now we find the area of the plate

area A=3.14*(0.140)^2=0.062 m^2

now we find the capacitance

capacitance C=8.85*10^-12*0.062/1.25*10^-3=0.4*10^-9 m

now we find the charge on the each plate

charge Q=CV=0.4*10^-9*25=10. nm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote