Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What must be the distance between point charge q_1 = 26.0 mu C and point charge

ID: 1611682 • Letter: W

Question

What must be the distance between point charge q_1 = 26.0 mu C and point charge q_2 = -47.0 mu C for the electrostatic force between them to have a magnitude of 5.70 N? In the return stroke of a typical lightning bolt, a current of 2.5 times 10^4 A exists for 20 mu s. How much charge is transferred in this event? A particle of charge +13.00 times 10^-6 C is 12.0cm distant from a second particle of charge -1.50 times 10^-6 C. Calculate the magnitude of the electrostatic force between the particles. What is the magnitude of the electrostatic force between a singly charged sodium ion (Na^+, of charge +e) and an adjacent singly charged chlorine ion (Cl^-, of charge -e) in a salt crystal if their separation is 2.82 times 10^10 m? Electrons and positrons are produced by the nuclear transformations or protons and neutrons known as beta decay. (a) If a proton transforms into a neutron, is an electron or a positron produced? (b) If a neutron transforms into a proton, is an electron or a positron produced? In Fig. 23-33, a proton is a distance d/2 directly above the center of a square of side d. What is the magnitude of the electric flux through the square?

Explanation / Answer

3) electric force between two stationary charges is F = k*q1*q2/d^2


k is the proportionality constant = 9*10^9 N-m^2/C^2

and also q1 = 26 uC and q2 = -47 uC

d is the required distance

then

F = k*q1*q2/d^2

5.7 = (9*10^9*26*47*10^-12)/d^2

d = 1.39 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote