It is difficult to extinguish a fire on a crude oil tanker, because each liter o
ID: 1611817 • Letter: I
Question
It is difficult to extinguish a fire on a crude oil tanker, because each liter of crude oil releases a large amount of energy, 2.80 times 10^7 J, when burned. To illustrate this difficulty, calculate the number of liters of water that must be expended to absorb the energy released by burning 0.95 L of crude oil. if the water has its temperature raised from 20.0degree C to 100degree C. it boils, and the resulting steam is raised to 300degree C. The latent heat of vaporization for water is L_v = 2256 kJ/kg. Grade Summary Submissions Attempts remaining: 9 (10% per attempt) detailed view Feedback: 1 for a 0% deduction You may have lost the volume of oil given in the problem.Explanation / Answer
Mass of the water is,
M=[Q]/[cw*dTw+L+cs*dTs]
= [2.8*10^7]/[(4186)(80)+(2256×10^3)+(1520)(200)]
=9.672 kg
Volume:
V=m/density
= 9.672/1000
= 9.672 ×10^-3 m^3
= 9.672×10^-3(0.95 L/10^-3 m^3)
=9.1884 L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.