Three capacitors are connected as shown in the figure below to a constant potent
ID: 1611875 • Letter: T
Question
Three capacitors are connected as shown in the figure below to a constant potential difference of 6 V. The gaps between the plates of all three capacitors are filled with air with dielectric constant k = 1.0. giving the capacitance values C_1 = 2 mu F, C_2 = 3 and C_3 = 4 mu F What is the magnitude of the charge Q_2 on each of the plates of capacitor C_2? a) 22.3 mu C b) 10.3 mu C c) 12.0 mu C d) 18.0 mu C d) 18.0 mu C e) 3.71 mu C What is the total energy U_tot stored on the three capacitors? a) U_tot = 22.2 mu J b) U_tot = 33.7 mu J c) U_tot = 44.5 mu J d) U_tot = 55.3 mu J e) U_tot = 66.9 mu J A dielectric material with k = 5.4 is now inserted between the plates of capacitor C_1 What is the change in the amount of energy stored on this capacitor? a) |delta U_1| = 76.4 mu J b) |delta U_1| = 158 mu J c) |delta U_1| = 267 mu J d) |delta U_1| = 378 mu J e) |delta U_1| = 480 mu JExplanation / Answer
c2 and c3 are in series c23 = c2c3/c2+c3 = 3*4/7 = 1.71*10^-6 F
c1 and c23 are in paralle
so voltage is same
v1 = v23 = 6
q23 = c23*v = 10.28*10^-6 C
in seriws q is same
q2 = q3 = q23 = 10.28*10^-6 C
ctot = c1+c23 = 3.71*106-6 F
u tot = 1/2cv^2 = 66.78*106-6 J
c1' = kc1 = 5.4*2 = 10.8*10^-6 F
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.