For this quiz, you might need some or all of the following: the specific heat of
ID: 1612511 • Letter: F
Question
For this quiz, you might need some or all of the following: the specific heat of solid water (ice) is 2090 J/(kg degrees C), the specific heat of liquid water is 4186 J/(kg degrees C), and the specific heat of gaseous water (steam) is 2010 J/(kg degrees C); while the latent hear of fusion of water is 3.33x10^5 J/kg, and the latent heat of vaporization of water is 2.26x10^6 J/kg.
In a well insulate container you mix steam at exactly 100 degrees Celsius and of mass m with liquid water at 20 degrees Celsius and of mass 90 g. The steam condenses, and the resulting liquid water cools to 60 degrees Celsius, while the 90 g of liquid water that you started with warms up to 60 degrees Celsius. So in the end you just have liquid water at 60 degrees Celsius.
Calculate m
Explanation / Answer
m=mass of steam
L(steam) = 2.26x10^6 J/kg
Cp(water) = 4186 J/Kg/C
Heat balance
m*L(steam) +m*CP*(100-60) = 90*10-3x4186x(60-20)
m= 0.0062Kg = 6.2gm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.