A rectangular loop of wire with sides H = 28 cm and W = 52 cm is located in a re
ID: 1612602 • Letter: A
Question
A rectangular loop of wire with sides H = 28 cm and W = 52 cm is located in a region containing a constant magnetic field B = 0.89 T that is aligned with the positive y-axis as shown. The loop carries current 1-170 mA. The plane of the loop is inclined at an angle theta-34 degree with respect to the x-axis. What is mu_x, the x-component of the magnetic moment vector of the loop? What is mu_y, the y component of the magnetic moment vector of the loop? What is F_bc, the magnitude of the torque exerted on the loop? What is the direction of the force that is exerted on teh segment bc of the loop? along negative x-direction along negative y - direction along positive x-direction along positive y-direction none of the aboveExplanation / Answer
A) ux = - iA sin 34 degree
= - 0.170*0.28*0.52* sin 34 degree
= - 0.0138 Am^2
B) uy = 0.170*0.28*0.52* cos 34 degree
= 0.0205 Am^2
C) Torquez =i AxB
=0.170*0.28*0.52*0.89* sin 34 degree
= - 0.0123 Nm in z direction
D) Fbc = i HxB
= 0.170*0.28*0.89
= 0.0424 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.