The steps of a flight of stairs are 20.0 cm high (vertically). If a 69.0-kg pers
ID: 1612660 • Letter: T
Question
The steps of a flight of stairs are 20.0 cm high (vertically). If a 69.0-kg person stands with both feet on the same step, what is the gravitational potential energy of this person on the first step of the flight of stairs relative to the same person standing at the bottom of the stairs?
If a 69.0-kg person stands with both feet on the same step, what is the gravitational potential energy of this person on the second step of the flight of stairs relative to the same person standing at the bottom of the stairs?
If a 69.0-kg person stands with both feet on the same step, what is the gravitational potential energy of this person on the third step of the flight of stairs relative to the same person standing at the bottom of the stairs?What is the change in energy as the person descends from step 7 to step 3?
Explanation / Answer
potential energy = mgh
on first step = 69*9.8*0.2 m = 135.24 J
on 2nd step = 69*9.8*2*0.2 = 270.48 J
on 3rd step = 69*9.8*3*0.2 = 405.72 J
on 7 th step = 946.68 J
energy change = 946.68-405.72 = 540.96 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.